Jak dywan wpływa na wystrój wnętrza

Planując wnętrze pokoju, bardzo ważne jest, żeby wszystko do siebie pasowało. Niestety ciężko jest to zaplanować. Ilość czynników, które wpływają na to, jak wnętrze będzie się prezentować, jest ogromna. Jednym jednak z ważniejszych czynników jest to, czy wstawić do danego pomieszczenia dywan, czy nie.

Co zrobić, żeby czuć się dobrze w swoim domu?

Tworząc pokój, bardzo ważne jest, żeby starać połączyć się to, co nam się podoba, z tym, co praktyczne. Pojawia się tutaj pytanie, jak wybrać dywan do przedpokoju i czy na pewno tego typu model będzie dobrym pomysłem. Dywany mogą pełnić wiele ról, od zwykłej dekoracyjnej, po zwiększanie komfortu. To do czego użyjemy dywanu, zależy tylko od naszej inwencji twórczej. Jeśli posiadamy przestronny pokój gościnny, możemy zainwestować w dywan po to, żeby służył on nam do wydzielenia specjalnego miejsca, gdzie postawimy sofę i kanapy. Pozwoli nam to, na zwiększenie komfortu w salonie, oraz (jeśli dywan jest na tyle duży) zabezpieczy podłogę przed zniszczeniami spowodowanymi przesuwaniem foteli.

Jak dywan wpływa na przestrzenność pokoju?

Każdy z nas wie o tym, że w zależności od kolorów i mebli, pomieszczenie będzie wywierało inne wrażenie, jeśli chodzi o jego przestrzenność. Jednak mało kto wie, że dywan też potrafi wywoływać taki efekt. Jeśli posiadamy pokój o sporym rozmiarze i chcemy, żeby wydawał się mniejszy, powinniśmy wstawić do niego nieduży okrągły dywan. Pozwoli nam to zmniejszyć wizualnie pomieszczenie, zwiększając do tego komfort wnętrza.

Jednak, jeśli naszym celem jest wizualne powiększenie przestrzeni, rozwiązaniem jest większy prostokątny lub kwadratowy dywan ustawiony w bardzo widocznym miejscu.

W czym może jeszcze sprawdzić się dywan?

Dywany pomijając ich aspekt wizualny, bardzo dobrze sprawdzają się do ocieplenia atmosfery w pokoju. Odpowiednio dobrany kolorystycznie dywan z gęstym runem, potrafi spowodować, że pokój stanie się o wiele bardziej przytulny. Postawiony do tego w miejscu relaksu, zapewni wysoki komfort. chociażby ze względu na oddzielenie posadzki od stóp osób, które będą podczas siedzenia trzymać je na ziemi. Do tego dywan powoduje, że pokój wydaje się pełniejszy, podłoga bez dywanu potrafi budzić wrażenie pustej.

Jak jednak dobrać dywan, żeby pasował do pomieszczenia?

Dywan potrafi pełnić funkcję praktycznego dodatku, trzeba jednak pamiętać, że nieodpowiednie dobranie do siebie rzeczy to o dziwo błąd, który można łatwo popełnić. Coś, co wydaje nam się do siebie idealnie pasować, w rzeczywistości okazuje się całkowicie nietrafione. Dlatego, przynajmniej podczas dobierania dywanu, warto zwrócić uwagę na kilka konkretnych rzeczy.

Po pierwsze, do podłóg, które są ciemniejsze, starajmy dobierać się dywany o jasnym kolorze, pozwoli nam to zapewnić kontrast, dzięki czemu dywan nie będzie zlewał się z podłogą.

Po drugie, dywan powinien być w podobnej barwie co ściany, jednak powinien być odrobinę jaśniejszy lub ciemniejszy, w zależności od koloru podłogi.

Po trzecie, dywany wielokolorowe, o ile mogą ładnie się prezentować, bardzo szybko tracą ten efekt, jeśli są często użytkowane, dlatego lepiej ich unikać.

Jest to tylko kilka rad, którymi można się kierować podczas dobierania dywanu. Jednak trzeba pamiętać, że to, jaki wybierzemy dywan, zależy w 100% od nas samych. Często gusta ogólne mogą nam nie pasować. Dlatego kupując dywan, warto wspomagać się poradnikami, jednak wciąż mieć na uwadze to, co nam będzie najbardziej odpowiadać.