Jak dobrać odpowiedni szary dywan do własnego zapotrzebowania?

Szare dywany pojawiają się w wielu modnych aranżacjach wnętrz. To doskonały wybór do salonów i sypialni. Tego typu elementy doskonale komponują się z aktualnymi trendami wnętrzarskimi. Bogata oferta umożliwia odnalezienie wielu różnorodnych rodzajów dywanów. Jak dopasować najbardziej odpowiedni model do urządzanego wnętrza?

Estetyka aranżacji

Dywan szary to jeden z częściej pojawiających się dodatków w pomieszczeniach skandynawskich. Ten styl wnętrzarski wciąż cieszy się ogromną popularnością. Urządzane w ten sposób pomieszczenie powinno łączyć w sobie surowość z przytulnością. Trafionymi pomysłami mogą okazać się modele w różnych odcieniach szarości. Sprawdzą się tu zarówno dywany o jednolitych barwach, jak i egzemplarze z geometrycznym wzorem. Model typu shaggy o długim, miękkim i puszystym runie, doskonale skomponuje się z surowymi, drewnianymi meblami i prostym narożnikiem. W pomieszczeniach, w których umieszcza się wiele dodatków, takich jak przyjemne w dotyku koce i poduszki, warto postawić na model z krótszym włosiem. Wyjątkowym rozwiązaniem może okazać się minimalistyczny dywan sznurkowy z geometrycznym wzorem.

Dywan w szarym kolorze może okazać się również doskonałym rozwiązaniem w pomieszczeniach retro i vintage. Często łączy się tutaj stonowane elementy z akcentami w intensywnych barwach. Miękki, szary dywan świetnie skomponuje się z żółtym lub niebieskim meblem. W takich aranżacjach warto decydować się na akcesoria o grubszym, przyjemnym w dotyku runie. Dobrym wyborem będą modele o połyskliwym włosiu.

Jak wybrać praktyczny dywan?

Umieszczenie w pokoju dywanu może nieść za sobą wiele zalet. Takie akcesoria zapewniają pewien stopień wygłuszenia i dobrą izolację termiczną. Dzięki temu nawet w kamienicach z drewnianymi podłogami, kroki domowników nie będą przeszkadzały sąsiadom. Ponadto miękka i przyjazna wykładzina może być doskonałą strefą do zabawy dla dzieci lub wygodnym miejscem do spędzania wieczorów przez dorosłych. Wiele osób rezygnuje z dywanów ze względu na ryzyko gromadzenia się w nich brudu i alergenów. Warto wiedzieć, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji, takie prawdopodobieństwo może zostać ograniczone do minimum. Modele o szczególnie długim włosiu zaleca się czyścić regularnie odkurzaczem z gładką, plastikową końcówką. Warto również okresowo poddawać akcesorium praniu na mokro z uwzględnieniem wymagań danych włókien. Możliwy jest również zakup wygodnego i funkcjonalnego szarego dywanu dla alergików i osób, w których domach przebywają zwierzęta. Sznurkowe egzemplarze charakteryzuje wyjątkowo krótkie runo i specjalny splot. Dzięki temu brud i kurz nie wnikają w głębsze warstwy dywanu. Takie elementy wyposażenia są również lekkie, dzięki czemu ich regularne trzepanie nie stanowi problemu. Osoby planujące poddawać swoje akcesorium czyszczeniu na mokro powinny wiedzieć, że takie modele charakteryzuje również szybkie wysychanie.

Szare dywany mogą posiadać zarówno różną fakturę, jak i wzory oraz odcienie. Ze względu na łatwość dopasowania do wystroju, szczególną popularnością cieszą się modele o jednolitej barwie. Warto wiedzieć o tym, że na powierzchni akcesorium może pojawiać się wiele ciekawych designów w odcieniach szarości lub w połączeniu z innymi kolorami. Odpowiednio dopasowany model z pewnością będzie zarówno modny, jak i praktyczny.