Dywanowy zawrót głowy – jak ułatwić sobie wybór dywanu 200×300?

Choć kupno dywanu nie jest niczym, co przerasta możliwości człowieka, nierzadko oferty – a właściwie ich liczba – potrafią przytłoczyć. Jak nie dać się stłamsić sklepowym propozycjom, wybrać dywan odpowiedni dla pomieszczenia, wymagań i gustu domowników oraz stylistycznie spójny z resztą? Jest na to kilka sposobów. 

Czynniki, którymi warto kierować się przy wyborze dywanu 

Kupno dywanu podczas urządzania mieszkania wydaje się błahą sprawą, postawieniem kropki nad i. Trzeba jednak przyznać, że w rzeczywistości ta przysłowiowa wisienka na torcie może wywołać większe zamieszanie niż np. kupno mebli. Przed pójściem do sklepu warto więc postawić sobie kilka wytycznych, które dadzą większą jasność i pozwolą sprawnie odrzucić niepożądane propozycje. Po pierwsze, należy ustalić w jakim pomieszczeniu ma znajdować się dywan. Jest przecież spora różnica pomiędzy dywanikiem do łazienki lub kuchni, który zazwyczaj jest małych rozmiarów, a większą wykładziną do salonu lub sypialni. Po drugie, trzeba wziąć pod uwagę materiał, który najlepiej sprawdza się w określonym wnętrzu. Wiele osób ceni sobie te wykonane ze sztucznych włókien – głównie ze względu na sporą wytrzymałość, łatwość czyszczenia oraz niską cenę. Naturalne materiały są o wiele droższe, jednak przeważają nad tymi pierwszymi swoją miłą w dotyku fakturą. Jeśli w domu są alergicy, lepiej zrezygnować z naturalnych włókien – mogą uczulać. Posiadanie zwierzaka także może być niepraktyczne z takim typem dywanu. Istotny jest również jego kształt i wielkość. Najbardziej uniwersalnym zdaje się ten o prostokątnym kształcie, który z łatwością dopasowuje się do większości mieszkań. Warto również zdecydować się na popularny rozmiar. Mowa tu oczywiście o dywanie w wymiarze 200×300 – https://dywanowy24.pl/rozmiary/dywany-200×300/, który zaliczany jest do najchętniej kupowanych. Tutaj warto postawić też na swój gust oraz zastanowić się, jaki efekt chce się osiągnąć w danym pokoju. Do eleganckich wnętrz wpasowują się te o vintage’owym charakterze lub w stonowanych kolorach. Nowoczesne pomieszczenia urozmaicają minimalistyczne gładkie wykładziny, a pokój dziecka i sypialnia zyskują na przytulności dzięki dywanowi typu shaggy o miękkiej fakturze. 

Dywan, który pasuje do każdego wnętrza 

Trudno uwierzyć w to, że istnieje dywan, który sprawdza się w niemal każdym pomieszczeniu i w wielu warunkach. Biorąc pod uwagę zalety dywanów sznurkowych, warto zastanowić się nad ich kupnem. Uważane za jedne z bardziej praktycznych dywanów – głównie pod względem łatwego usuwania zabrudzeń – są szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie porządek bez podejmowania większych trudów. Pod względem estetycznym są dość uniwersalne – zadowalają zarówno minimalistę, jak i fana np. etnicznych wzorów. Warto dodać, że sznurkowe dywany sprawdzają się w zwierzolubnych mieszkaniach. Łatwy do czyszczenia materiał pozwala w szybki sposób usuwać sierść lub inne niepożądane zanieczyszczenia związane z posiadaniem psa, kota lub innego towarzysza. 

Przed zakupem dywanu warto przeprowadzić w głowie indywidualną selekcję, by nie tracić czasu na coś, co nie jest poszukiwane. Racjonalne podejście z odrobiną fantazji i głosem serca to najlepsze połączenie.