Wybór dywanu

Miękkie runo cięte, skręcone runo cięte, runo pętelkowe….jest tak wiele możliwości do wyboru, że wybacza się dezorientację. W tym artykule przedstawiamy różne rodzaje wykładzin, aby ułatwić wybór odpowiedniego dywanu do Waszego domu.

Dlaczego warto wybrać dywan?

Dywany dodają wspaniałego ciepła i mogą rozjaśnić pokój. Dzisiejsze dywany mogą również pomóc w redukcji hałasu i są odporne na zużycie. W porównaniu z podłogami drewnianymi, wykładzina może być również bardziej ekonomicznym materiałem podłogowym.

Czego szukać w dywanie?

Gęstość wykładziny (ile ma kępek przędzy) decyduje o jej jakości. Jeśli rzędy przędzy znajdują się blisko siebie, runo wykładziny jest prawdopodobnie bardziej zwarte, co sprawia, że wykładzina jest trwalsza.

Miękkość jest kolejnym kluczowym wskaźnikiem jakości wykładziny. Miękkość wykładziny zależy od sposobu, w jaki przędza jest cięta i tkana.

Rodzaje wykładzin

Istnieje wiele rodzajów wykładzin odpowiednich dla niektórych obszarów domu. Poniżej przedstawiamy zalety i wady najbardziej popularnych typów wykładzin:

Pętla: Idealna do wnętrz o dużym natężeniu ruchu pieszego, ponieważ na przędzy pętlowej będzie mniej śladów użytkowania.

Cięcie i pętla: Miękka opcja, która posiada zarówno cięte przędze, jak i pętle o różnej wysokości. Dzięki temu idealnie nadaje się do sypialni lub pomieszczeń o mniejszym natężeniu ruchu.

Z okrywą włosową: Ta bujna opcja ma równo cięte przędze, które nadają jej gładki i równomierny wygląd, ale sprawiają, że jest bardziej podatna na powstawanie śladów po odkurzaczu i śladów stóp. Najlepiej jest układać pluszową wykładzinę w bardziej formalnych lub rzadziej używanych miejscach.

Cut-pile twist: bardziej sprężysta niż plusz, ponieważ przędza jest skręcona tak, że runo leży w różnych kierunkach. Pokazuje również mniej śladów.

Sizal: To opcja niewymagająca częstej konserwacji jest idealna do pomieszczeń wspólnych, takich jak kuchnia, ponieważ wymaga jedynie podstawowego odkurzania, aby utrzymać czystość.

Shag: Nazwa mówi sama za siebie – ten kudłaty dywan sprawia wrażenie chmur pod stopami i jest odporny na zużycie. Stos wykładziny jest podłużny i przebiega w różnych kierunkach.

Kolory wykładziny

Oczywiście nie chodzi tylko o typ wykładziny, który należy wybrać, ale także o kolor. Ogólnie rzecz biorąc, ciemniejsze dywany sprawiają, że pomieszczenia wydają się mniejsze, podczas gdy jaśniejsze odcienie mają odwrotny efekt. Należy jednak pamiętać, że na jaśniejszych kolorach lepiej widać wszelkie ślady i zabrudzenia. Projektant wnętrz może doradzić Ci odpowiedni odcień, który będzie pasował do Twojego wystroju.