Jak wybrać dywan elegancki i łatwy w utrzymaniu?

Dywany mają równie wielu zwolenników, co przeciwników. Jednym z argumentów, które najczęściej przemawiają przeciwko dywanom jest problem z utrzymaniem ich w czystości. Nie jest to jednak prawda. Dywan sznurkowy jest bardzo łatwy w utrzymaniu i mało kłopotliwy. Jak wybrać dywan sznurkowy, by nie tylko był wygodny w utrzymaniu, ale również elegancki?  

Wzorzysty czy jednokolorowy? 

Na temat dywanów krąży wiele mitów. Jednym z nich jest konieczność wybierania dywanów wzorzystych, jeżeli nie chcemy nieustannie go odkurzać. Nie jest to jednak prawda. 

Długowłose dywany typu shaggy, czy klasyczne dywany wełniane wymagają dużej dbałości. Dywany sznurkowe są pod tym względem dużo mniej wymagające. Dywany z przędzy polipropylenowej bardzo łatwo wyczyścić. Chcąc usunąć plamę wystarczy użyć wyłącznie szmatki z szarym mydłem bądź innym detergentem, a następnie osuszyć. 

Dywany sznurkowe to wiele bardzo nowoczesnych wzorów. Pasy, elementy florystyczne, figury geometryczne, czy inspirowane plakatami panoramy wielkich miast. Dzięki naturalnej kolorystyce idealnie wpisują się w modne wnętrza skandynawskie. 

Kolorowe sznurkowe dywany są również idealne do pokoju dzieci. Zabawa na miękkim dywanie jest dużo przyjemniejsza niż na podłodze. Prawda jest jednak taka, że o każdą podłogę trzeba dbać, nie zależnie czy mamy dywan, deski, czy panele. 

Mały czy duży? 

Rozmiar dywanu jest jednym z najważniejszych elementów eleganckiego wystroju pomieszczenia. Warto pamiętać, że dobrze dobrany dywan scala przestrzeń. Za mały będzie ją dzielił na strefy, przez co pokój będzie wydawał się mniejszy oraz ciaśniejszy. 

Dywan w salonie powinien być takich rozmiarów, by chociaż przednie nogi mebli znajdowały się na dywanie. Dobrze wyglądają pomieszczenie, w których dywan w całości znajduje się pod meblami. Trzeba jednak pamiętać, że krawędź dywanu musi znajdować się minimum 0,5 metra od drzwi, w przeciwnym wypadku otwieranie drzwi będzie problemem, a dywan nieestetycznie się pozawija. 

Dywan, który będzie dobrze dobrany do wnętrza podkreśli jego charakter. Jednak nieprawidłowo dobrany stworzy wnętrze niespójne i nieeleganckie.