Dywan sznurkowy – dla kogo będzie odpowiedni?

Dywany sznurkowe to coraz chętniej wybierany element wystroju wnętrz. Ze względu na specyficzną budowę, taki akcesoria posiadają wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzują je wyjątkowe walory estetyczne. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w modnych aranżacjach. Ponadto, dla wielu osób okazują się jedną z bardziej praktycznych i funkcjonalnych opcji. W jakich domach wybór płasko tkanego dywanu będzie korzystny?

Zalety dywanów sznurkowych

Produkty z tej kategorii charakteryzuje sposób ich wytwarzania. Ze względu na szczególny splot włókien, nie posiadają typowego dla zwykłych dywanów runa. Zamiast odstającego włosia można tu zaobserwować płaską i zwartą powierzchnię. Takie rozwiązanie wpływa korzystnie na poziom zatrzymywania brudu i łatwość czyszczenia. Dzięki ciasnemu splotowi, drobnoustroje mają ograniczone możliwości zadomowienia się w niższych warstwach dywanu. Okruchy i zanieczyszczenia stałe nie będą przywierały do włókien. Osadzający się brud łatwo zebrać odkurzaczem lub szczotką. Dzięki lekkości tkaniny, wytrzepanie przedmiotu jest wyjątkowo łatwym zadaniem. W razie zabrudzeń materiału można wyczyścić go za pomocą mokrej szmatki lub gąbki. Sposób wyplatania zapewnia stosunkowo krótki czas schnięcia.

Gdzie sprawdzi się dywan sznurkowy

Takie dodatki są przede wszystkim polecane alergikom i osobom wyjątkowo dbającym o porządek. Płasko tkany dywan będzie również odpowiednim wyborem do pomieszczeń, w których chodzi się w butach. Tego rodzaju elementy doceniane są przez osoby posiadające zwierzęta i rodziny z małymi dziećmi. Korzyści dla alergików to przede wszystkim ograniczenie namnażania drobnoustrojów dzięki strukturze materiału. Ponadto, jego szybkie wysychanie chroni przed powstawaniem wilgoci i grzybów. To ważne aspekty w mieszkaniach, w których przebywają niemowlęta. Rodzice kilkulatków docenią akcesoria z tej kategorii ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości. Z takiego dywanu bez problemu usunąć można okruchy jedzenia i plamy po napojach. Nie jest również problematyczny w przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń. Usunięcie fragmentów mas plastycznych czy ciasta będzie łatwiejsze niż w przypadku modeli z odstającym włosiem.

Jaki dywan warto wybrać

Poszukując dywanu do swojego domu należy wziąć pod uwagę zarówno właściwości praktyczne, jak i walory estetyczne. Bardzo istotny będzie również rozmiar elementu wyposażenia. Jak wybrać dywan sznurkowy, który spełni wszystkie oczekiwania? Przede wszystkim, warto przemyśleć rolę produktu w danym wnętrzu. Jako dywan do pomieszczenia jadalnianego zaleca się wybrać model w jasnym kolorze. Spadające ze stołu okruchy będą na nim słabiej widoczne. Do strefy ze stołem i krzesłami warto dopasować dywan o dużej powierzchni. Struktura tkaniny sprawia, że nie odkształca się on pod naciskiem mebli. Dlatego warto pokryć nim cały fragment podłogi w jadalni. W domach, w których mieszkają zwierzęta, warto zdecydować się na wzory w stonowanych, ale niezbyt jasnych barwach. Istotne jest to, aby sierść i naniesiony piasek nie były mocno widoczne dopóki nie zostaną usunięte. Wzór dywanu należy również dopasować do wystroju pomieszczenia. Kolory muszą współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia. Dobrym pomysłem będzie dobór produktu podkreślającego charakter aranżacji. Odpowiednio dopasowany dywan z pewnością będzie zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym dodatkiem.